Polecamy

Jedno – czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać?

Jedno – czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór kotła do ogrzewania mieszkania czy domu wolnostojącego to trudna i odpowiedzialna decyzja. Inwestor musi kierować się przy wyborze różnorodnymi potrzebami użytkowników ale też warunkami, w którym kocioł będzie funkcjonować. Podstawowym dylematem, jaki musi rozwiązać jest wybór pomiędzy dwoma głównymi rodzajami kotłów – jedno- i dwufunkcyjnym.

Kotły dwufunkcyjne spełniają swoje zadania w przestrzeni mieszkalnej z jedną tylko łazienką oraz jedną kuchnią. Urządzenia jednofunkcyjne, wspomagane dodatkowym zasobnikiem, sprawdzą się natomiast w obiektach wyposażonych w co najmniej dwie łazienki o bogatej i różnorodnej armaturze.

Podstawowa różnica

Aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy urządzeniami grzewczymi, należy już na początku zaakceptować podstawową różnicę pomiędzy jednym a drugim sprzętem. Kocioł dwufunkcyjny przeznaczony jest do zasilania obiegu centralnego ogrzewania wraz z funkcją podgrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast kocioł jednofunkcyjny stanowi element układu ogrzewania powierzchni mieszkalnej.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet on może współpracować z zasobnikiem dostarczającymi ciepłą wodę i w taki sposób zostać włączony pośrednio do zaopatrzenia całego obiektu w ciepłą wodę użytkową. Dlatego tak naprawdę różnica pomiędzy nimi sprowadza się do sposobu przygotowania ciepłej wody a nie do wyboru pomiędzy jej dostarczaniem lub braku funkcji ogrzewania wody.

Kiedy sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny?

Kotły te podgrzewają wodę wyłącznie w chwili jej poboru, czyli w sposób przepływowy. Dzięki temu nie musi ona zostać zmagazynowana w oczekiwaniu na użytkownika i nie następują straty z tego tytułu. Dla użytkowników największe znaczenie będzie miała wielkość strumienia wody zależna od mocy wybranego egzemplarza urządzenia. Do przygotowania kąpieli o temp. ok. 40°C i mocy kotła 28 kW strumień podgrzanej wody wyniesie ok.13,4 l/min.

Tym samym strumień o takich parametrach sprawdzi się przy użytkowaniu jednej i to standardowo wyposażonej łazienki lub kuchni i to na przemian, a nie jednocześnie. To dlatego kotły dwufunkcyjne zalecane są do mieszkań, w których odległość pomiędzy kotłem a najbardziej odległym od niego punktem poboru podgrzanej wody nie powinna przekraczać 6 m.

Zalety kotła jednofunkcyjnego

W obiektach mieszkalnych wyposażonych w co najmniej dwie łazienki lub takich, gdzie instalacja ciepłej wody jest naprawdę bogata i rozległa zaleca się zamontowanie kotłów grzewczych jednofunkcyjnych wzbogaconych odpowiednimi zasobnikami wody. Dzięki temu w zasobnikach gromadzi się właściwą ilość wody już podgrzanej do wybranej temperatury i stamtąd rozprowadza ją do punktów czerpania. Taki schemat obiegu ciepłej wody umożliwia otrzymanie jej w pożądanej temperaturze natychmiast po odkręceniu kurka, bez czasu oczekiwania na jej podgrzanie.

Każdy z typów sprawdza się w określonych warunkach. Dzięki temu można bez większego ryzyka przyporządkować wybrany model do oczekiwanej funkcjonalności. Na rynku ich wybór jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do naszego mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą systemów elektrycznych?
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą systemów elektrycznych?
Rekomendowane
Nowe trendy w klimatyzacji: inteligentne systemy zarządzania i automatyzacja
/
Nowe trendy w klimatyzacji: inteligentne systemy zarządzania i automatyzacja
Inteligentne systemy zarządzania i automatyzacja rewolucjonizują klimatyzację. Poznaj najnowsze trendy, które poprawiają wydajność i komfort.
Poradnik ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi: jak prawidłowo zabezpieczyć swój dom
/
Poradnik ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi: jak prawidłowo zabezpieczyć swój dom
Odkryj skuteczne metody zabezpieczania domu przed szkodliwym oddziaływaniem wyładowań atmosferycznych. Dowiedz się, jak prawidłowo instalować systemy ochronne i jakie materiały stosować.
Zastosowanie solarnych paneli fotowoltaicznych w domowym budownictwie: zalety i wyzwania
/
Zastosowanie solarnych paneli fotowoltaicznych w domowym budownictwie: zalety i wyzwania
Zbadaj korzyści i wyzwania wynikające z zastosowania paneli fotowoltaicznych w budownictwie mieszkaniowym. Dowiedz się, jak energię słoneczną można wykorzystać w domu.