Polecamy

Jedno – czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać?

Jedno – czy dwufunkcyjny – jaki kocioł wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór kotła do ogrzewania mieszkania czy domu wolnostojącego to trudna i odpowiedzialna decyzja. Inwestor musi kierować się przy wyborze różnorodnymi potrzebami użytkowników ale też warunkami, w którym kocioł będzie funkcjonować. Podstawowym dylematem, jaki musi rozwiązać jest wybór pomiędzy dwoma głównymi rodzajami kotłów – jedno- i dwufunkcyjnym.

Kotły dwufunkcyjne spełniają swoje zadania w przestrzeni mieszkalnej z jedną tylko łazienką oraz jedną kuchnią. Urządzenia jednofunkcyjne, wspomagane dodatkowym zasobnikiem, sprawdzą się natomiast w obiektach wyposażonych w co najmniej dwie łazienki o bogatej i różnorodnej armaturze.

Podstawowa różnica

Aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy urządzeniami grzewczymi, należy już na początku zaakceptować podstawową różnicę pomiędzy jednym a drugim sprzętem. Kocioł dwufunkcyjny przeznaczony jest do zasilania obiegu centralnego ogrzewania wraz z funkcją podgrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast kocioł jednofunkcyjny stanowi element układu ogrzewania powierzchni mieszkalnej.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet on może współpracować z zasobnikiem dostarczającymi ciepłą wodę i w taki sposób zostać włączony pośrednio do zaopatrzenia całego obiektu w ciepłą wodę użytkową. Dlatego tak naprawdę różnica pomiędzy nimi sprowadza się do sposobu przygotowania ciepłej wody a nie do wyboru pomiędzy jej dostarczaniem lub braku funkcji ogrzewania wody.

Kiedy sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny?

Kotły te podgrzewają wodę wyłącznie w chwili jej poboru, czyli w sposób przepływowy. Dzięki temu nie musi ona zostać zmagazynowana w oczekiwaniu na użytkownika i nie następują straty z tego tytułu. Dla użytkowników największe znaczenie będzie miała wielkość strumienia wody zależna od mocy wybranego egzemplarza urządzenia. Do przygotowania kąpieli o temp. ok. 40°C i mocy kotła 28 kW strumień podgrzanej wody wyniesie ok.13,4 l/min.

Tym samym strumień o takich parametrach sprawdzi się przy użytkowaniu jednej i to standardowo wyposażonej łazienki lub kuchni i to na przemian, a nie jednocześnie. To dlatego kotły dwufunkcyjne zalecane są do mieszkań, w których odległość pomiędzy kotłem a najbardziej odległym od niego punktem poboru podgrzanej wody nie powinna przekraczać 6 m.

Zalety kotła jednofunkcyjnego

W obiektach mieszkalnych wyposażonych w co najmniej dwie łazienki lub takich, gdzie instalacja ciepłej wody jest naprawdę bogata i rozległa zaleca się zamontowanie kotłów grzewczych jednofunkcyjnych wzbogaconych odpowiednimi zasobnikami wody. Dzięki temu w zasobnikach gromadzi się właściwą ilość wody już podgrzanej do wybranej temperatury i stamtąd rozprowadza ją do punktów czerpania. Taki schemat obiegu ciepłej wody umożliwia otrzymanie jej w pożądanej temperaturze natychmiast po odkręceniu kurka, bez czasu oczekiwania na jej podgrzanie.

Każdy z typów sprawdza się w określonych warunkach. Dzięki temu można bez większego ryzyka przyporządkować wybrany model do oczekiwanej funkcjonalności. Na rynku ich wybór jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do naszego mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak interaktywne zabawki wpływają na rozwój i zdrowie twojego psa
/
Jak interaktywne zabawki wpływają na rozwój i zdrowie twojego psa
Rozpocznij odkrywanie, jak interaktywne zabawki kształtują rozwój twojego pupila. Dowiedz się, jak wpływają na jego zdrowie i co to oznacza dla waszej relacji.
TOP 5 argumentów za posiadaniem fotowoltaiki
/
TOP 5 argumentów za posiadaniem fotowoltaiki
Posiadanie systemu fotowoltaicznego, który wykorzystuje energię słoneczną do produkcji elektryczności, przynosi wiele korzyści zarówno dla jednostek domowych, jak i dla społeczeństwa jako całości.
Czy ogrzewanie elektryczne może być tanie?
/
Czy ogrzewanie elektryczne może być tanie?
Dzisiejszy poradnik dotyczył będzie dosyć niekonwencjonalnej jeszcze w Polsce metody ogrzewania. Mianowicie będzie to ogrzewanie elektryczne, które powszechnie uważane jest za drogie i nieekonomicznie. Postaramy się rozprawić z tym mitem i udowodnić, że prądem można grzać tanio i efektywnie, a także wykażemy wiele innych istotnych zalet tego właśnie typu ogrzewania.