Polecamy

Fotowoltaika – wady i zalety

Fotowoltaika – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika jest nowoczesnym sposobem na bardzo ekonomiczną, a przy okazji ekologiczną energię. Może być idealną inwestycją, jednak ma kilka wad. Zanim zamówimy panele fotowoltaiczne, warto wiedzieć, z czym wiąże się taka inwestycja.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Celem fotowoltaiki jest wytworzenie z promieni słonecznych energii elektrycznej. Dzięki panelom można zaoszczędzić znaczną ilość środków na prąd elektryczny. System opiera się na ogniwach, w których pod wpływem promieni UV zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Dzięki niemu promienie słoneczne, a raczej energia ze słońca może być przekształcona w prąd stały. Ogniwa z kolei wykonane są jako układy zbudowane z materiału półprzewodnikowego, przenoszącego ładunek elektryczny dzięki czynnikom zewnętrznym, takim jak temperatura, czy właśnie promieniowanie słoneczne. Takim półprzewodnikiem może być np. krzem.

Moduły są umieszczane na konstrukcji wsporczej, którą umieszcza się najczęściej na dachu domu jednorodzinnego. Można również panele umieścić na ziemi, ale lepszą opcją jest umieszczenie ich na dachu, ze względu na zużycie mniejszej ilości powierzchni do ich montażu. W takim systemie jest niezbędny również falownik, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, który można wykorzystać później do uruchamiania urządzeń domowych, takich jak piece grzewcze, czy np. urządzenia AGD. 

Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest pozyskiwanie darmowego prądu ze słońca. Jeśli nasze gospodarstwo domowe nie zużyje całej energii elektrycznej, którą wyprodukuje dany moduł, można odsprzedać część prądu do sieci. Fotowoltaika pozwala nam na niezależność od podwyżek cen prądu na co najmniej 25 lat. Co ważne, koszty instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku, co daje nam dodatkowe obniżenie kosztów. 

Jeśli w przyszłości chcemy sprzedać nieruchomość, umieszczona na nich fotowoltaika może pozwolić nam na zwiększenie jej wartości nawet o 50 tys. złotych. 

Ważną zaletą fotowoltaiki jest fakt, że energia słoneczna jest odnawialnym i zrównoważonym źródłem energii, co pozwala na dbałość o środowisko naturalne. Wytwarzanie energii przez fotowoltaikę jest bardzo ciche, w przeciwieństwie np. do turbin wiatrowych. To czysta energia elektryczna, która pozwoli nam znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. 

Wady fotowoltaiki

Niestety ten rodzaj odnawialnej energii nie jest pozbawiony wad. Największą z nich jest fakt, że zależna jest ona od pogody. W j pochmurne dni ilość energii elektrycznej uzyskanej z modułów jest mniejsza. P

odobnie jest podczas zimy, kiedy do modułów dociera mniejsza ilość promieniowania słonecznego. Można ten problem rozwiązać za pomocą net-meteringowi, który równoważy mniejszą ilość energii uzyskanej w miesiącach zimowych i jesiennych z letnimi nadwyżkami. Energia może być wytwarzana wyłącznie w ciągu dnia, a nawet małe zacienienie może wpłynąć na działanie całego systemu. Warto wybrać więc miejsce, takie jak dobrze oświetlony dach, które nie będzie zacienione, by moduły mogły pracować jak najbardziej wydajnie. Z

askakujący może być również dla wielu inwestorów dość wysoki koszt początkowy instalacji. Można jednak nieco go zmniejszyć poprzez wypełnienie wniosku o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Zyskujemy wtedy prawie 50% kosztów inwestycji. Należy również posiadać wolną przestrzeń do montażu modułów. Najczęściej jest to dach budynku.

Warto skonsultować ich montaż z profesjonalną firmą, która obliczy, czy dostępna u nas powierzchnia jest wystarczająca do wykonania odpowiedniego systemu. Najbardziej kłopotliwe są kominy oraz niestandardowy wygląd dachu lub jego mocne zacienienie. Dopiero po takiej konsultacji możemy mieć pewność, że wybrane przez nas miejsce pozwoli na umieszczenie na nim modułów fotowoltaicznych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą systemów elektrycznych?
Jak efektywnie ogrzewać dom za pomocą systemów elektrycznych?
Rekomendowane
Zastosowanie betonowych zbiorników na deszczówkę w praktyce: oszczędność i ekologia
/
Zastosowanie betonowych zbiorników na deszczówkę w praktyce: oszczędność i ekologia
Poznaj korzyści płynące z wykorzystania betonowych zbiorników na deszczówkę. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak tanio i ekologicznie gromadzić wodę na swojej posiadłości.
Jaki system bezpieczeństwa wybrać?
/
Jaki system bezpieczeństwa wybrać?
Wybór odpowiedniego systemu bezpieczeństwa to klucz do ochrony Twoich danych i prywatności. Odkryj, jak podjąć mądrą decyzję i czuć się bezpiecznie!
Jak ekologiczne obrzeża ogrodowe mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju Twojego ogrodu
/
Jak ekologiczne obrzeża ogrodowe mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju Twojego ogrodu
Odkryj, jak ekologiczne obrzeża ogrodowe mogą przekształcić Twój ogród, promując zrównoważony rozwój i zdrowe, szczęśliwe rośliny. Zastosuj zasady ekologicznego ogrodnictwa już dziś!