Polecamy

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz chętniej wybieranym rodzajem ogrzewania domów czy mieszkań. Jego nieinwazyjna forma oraz komfort jaki daje – zwłaszcza w chłodne, zimowe wieczory – sprawia, że popularność tego produktu rośnie nieustannie. Spełni się świetnie jako ogrzewanie dodatkowe, jednak musimy liczyć się z tym, iż w przypadku tylko takiej formy wytwarzania ciepła koszty za energię mogą wzrosnąć.

Oczywiście, ogrzewanie podłogowe nie jest idealnym rozwiązaniem, jak każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Jednak, decyzja odpowiednio przemyślana pozwoli dobrać nam najbardziej korzystną dla nas formę produkcji ciepła. Jedną z najważniejszych cech tego rodzaju ogrzewania jest to, iż korzystnie rozkłada temperaturę na powierzchni całego domu. Emitowanie ciepła z jego płaszczyzn pozwala na utrzymanie go na dole – efekt jaki dzięki temu powstaje pozwala nam odczuwać wyższą temperaturę przy stopach, niż przy głowie. Jak można się domyślić, w znaczący sposób wpływa to na odczuwany przez nas komfort. Pozwala to także, na oszczędność energetyczną. W pomieszczeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym, inaczej podłogowym właściwa temperatura może być o parę stopni niższa, niż w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnie, a my nie będziemy w stanie tego odczuć. Temperatura odczuwalna bowiem utrzymywać się będzie na poziomie standardowym. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, iż ten rodzaj źródła ciepła określić można jako oparty na niskich temperaturach. To znaczy, że powierzchnie grzewcze umieszczone na powierzchni są ciepłe, jednak ich ciepłota nie przekracza temperatury ludzkiego ciała oraz samego powietrza. Następnym, niezmiernie znaczącym wyróżnikiem jest to, iż ogrzewanie płaszczyznowe nie zabiera tak cennego miejsca – będzie to istotnym czynnikiem głównie w mieszkaniach mniejszych, w których każdy zachowany skrawek powierzchni wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. W przeciwieństwie do grzejników tradycyjnych, „podłogówka” nie zabiera miejsca przy ścianach czy oknach pozwalając na większą swobodę poruszania się.

Przechodząc do wad ogrzewania podłogowego powinniśmy skupić się głównie na wymogach, jakie narzuca na klienta. Mianowicie, ten model źródła ciepła wymaga wcześniejszego szczegółowego zaplanowania dekoracji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe wymaga ułożenia przewodów dostarczających ciepło pod podłogą – w tym wypadku ważne jest, aby nie znalazły się one pod żadnymi meblami, które spowodowałyby utrudnienie w rozchodzeniu się ciepła. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sam koszt takiej instalacji. Może ona wynieść nawet o 40 procent więcej od standardowej instalacji z grzejnikami. Co niezmiernie ważne, ogrzewania podłogowego nie można modyfikować po ułożeniu posadzki, gdyż wymagałoby to jej całościowej rozbudowy. Ostatnią, jednak dla niektórych najbardziej istotną wadą, jest tak zwana bezwładność ciepła. Otóż, podłogówka nagrzewa się powoli i w takim samym tempie też stygnie. Powoduje to trudności z odpowiednim ustawieniem temperatury, co przejawiać się może w zbytnim przegrzewaniu pomieszczeń lub ich niedostatecznej temperaturze odczuwalnej. A każda nierozsądnie zużyta energia niestety kosztuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Zalety i zastosowanie pianki poliuretanowej w ocieplaniu budynków
Zalety i zastosowanie pianki poliuretanowej w ocieplaniu budynków
Czym wyróżniają się dobre drzwi zewnętrzne?
Czym wyróżniają się dobre drzwi zewnętrzne?
Rekomendowane
Rola dewelopera w tworzeniu zrównoważonych społeczności mieszkaniowych
/
Rola dewelopera w tworzeniu zrównoważonych społeczności mieszkaniowych
Deweloperzy odgrywają istotną rolę w kształtowaniu społeczności mieszkaniowych i mają wpływ na jakość życia mieszkańców.
Jak wybrać idealne łóżko z litego drewna sosnowego do Twojego domu?
/
Jak wybrać idealne łóżko z litego drewna sosnowego do Twojego domu?
Odkryj jak perfekcyjne łóżko z litego drewna sosnowego może zmienić wygląd Twojego domu. Podpowiadamy jakie kryteria warto uwzględnić podczas wyboru.
Jak profesjonalne czyszczenie elewacji przyczynia się do przedłużenia trwałości domu?
/
Jak profesjonalne czyszczenie elewacji przyczynia się do przedłużenia trwałości domu?
Odkryj jak regularne czyszczenie elewacji może wyraźnie wydłużyć czas użytkowania Twojego domu, zapewniając nie tylko ładny wygląd, ale i zwiększenie jego wartości rynkowej.