Polecamy

Jak sortować odpady?

Jak sortować odpady?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie segregowanie odpadów jest już wymagane przepisami, więc stosowanie się do tych zasad stało się obowiązkowe. Oczywiście jest to istotne z punktu widzenia ekologii. Konkretne reguły dotyczące sortowania, usprawniają z kolei późniejszy proces poddawania takich śmieci recyklingowi. Warto zatem wiedzieć co dokładnie można wrzucać do których worków. Z myślą o segregacji dobrze jest także rozplanować domową przestrzeń, żeby ułatwić sobie to zadanie. 

Co ułatwi sortowanie odpadów w domu czy mieszkaniu? 

Podział na kilka kategorii sprawia, że rzadko korzysta się już z ogólnych koszy, do których wyrzucałoby się wszystkie śmieci. Główne pojemniki na odpady, w większości gospodarstw domowych umieszcza się w kuchni. W końcu zużywa się tam najwięcej opakowań, więc jest to po prostu praktyczne rozwiązanie. Zamiast zbiorczego kosza, warto zainwestować tam w sortowniki. Posiadają one kilka oddzielnych komór, w których można umiejscowić stosowne worki, na bieżąco rozdzielając produkty, które mają być poddawane potem ponownemu wykorzystaniu. Dodatkowo dochodzi do tego pojemnik na opady zmieszane, do którego trafia w zasadzie cała reszta. Co dokładnie kwalifikuje się do poszczególnych działów? 

Metale i tworzywa sztuczne

Jest to główna grupa podlegająca segregacji i zwykle tego typu opadów będzie się znajdować najwięcej, więc w sortowniku warto przeznaczyć na tę kategorię największą komorę. Umieszcza się tam wszystkie plastikowe opakowania po produktach spożywczych, a także środkach czystości czy kosmetykach. Tam trafiają również aluminiowe puszki oraz te po konserwach. Oczywiście w tej kategorii znajdują się butelki z tworzywa sztucznego, po opróżnieniu ich zawartości. Trzeba też pamiętać, że przed wrzuceniem ich do worka, należy zdjąć nakrętki, ponieważ jest to inna odmiana plastiku do recyklingu. Tutaj zamieszcza się kapsle, zakrętki od słoików, folie aluminiowe i plastikowe oraz opakowania wielomateriałowe (choćby kartony po mleku). Nie powinno się tam wyrzucać plastikowych zabawek, pudełek po lekach, olejach silnikowych czy farbach i lakierach. 

Papier

Choć z pozoru ten dział wydaje się dość oczywisty, to nie każde wyroby papiernicze nadają się do przetworzenia. Należy tu umieszczać opakowania z papieru, kartonu i tektury. To także tutaj trafią ewentualne książki, zeszyty czy pojedyncze kartki. Tutaj powinno się również wyrzucać gazety i czasopisma oraz wszelkie ulotki czy katalogi sklepowe. Wreszcie do tego działu kwalifikuje się papier pakowy oraz torby i worki z tego surowca. Sortowaniu w obrębie tej kategorii nie podlegają natomiast zużyte chusteczki i inne materiały higieniczne, ręczniki papierowe czy zatłuszczone produkty jednorazowe. Ogółem nie nadaje się tam wszelki zatłuszczony, lakierowany czy bardzo mocno zabrudzony papier. Dotyczy to także opakowań po materiałach budowlanych oraz tapet. Wreszcie czasem spotykanym błędem jest wrzucanie do tej grupy ubrań, które nie nadają się do dalszego przetwarzania. 

Szkło

Tutaj zasady są dość proste, gdyż umieszcza się tu wszystkie butelki i słoiki z tego surowca, po napojach czy żywności. Tutaj trafią też takie opakowania po kosmetykach, o ile nie są wykonane z trwale połączonych, kilku surowców. Do tej kategorii nie pasują odłamki szkła okularowego oraz żaroodpornego. Do takich worków nie należy wrzucać żarówek, reflektorów, luster i szyb. Warto zwrócić uwagę na zasady panujące w konkretnej gminie. W niektórych wymagane jest nawet oddzielanie szkła bezbarwnego oraz kolorowego. 

Odpady biodegradowalne

To do tych worków trafią choćby opady związane z pielęgnacją ogrodu, takie jak liście, wyrwane rośliny, gałęzie, kora czy niezaimpregnowane drewno. W tym celu zwykle umieszcza się je na zewnątrz. Dobrze jest natomiast pamiętać, że także tutaj trafiają resztki jedzenia czy obierki z warzyw i owoców. Właściciele domów przeważnie decydują się na kompostowniki, gdzie mogą sortować te ostatnie odpady. Gorzej wygląda to w przypadku mieszkań czy domów bliźniaczych. Wtedy rozsądnym ruchem będzie sięgnięcie po specjalne młynki, które montuje się w zlewozmywaku, co pozwala na rozdrobnienie takich resztek, które mogą wtedy trafić po prostu do kanalizacji. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć niekorzystnych zapachów związanych z sortowaniem takich śmieci. Jeśli chodzi o tę kategorię odpadów, to nie powinno się tu wrzucać kości, oleju, popiołu z węgla czy wszelkich impregnowanych materiałów. Nie nadaje się tu również ziemia oraz kamienie, na co trzeba uważać przy pracach ogrodowych czy pielęgnacji roślin domowych. 

Odpady zmieszane

To właśnie do tego kosza trafiają wszystkie zabrudzenia, które nie podlegają recyklingowi, więc nie można ich zaliczyć do żadnej z poprzednich grup. Wyjątkiem są zanieczyszczenia klasyfikowane jako niebezpieczne. Mowa tutaj o bateriach, akumulatorach, lekarstwach, świetlówkach, opakowaniach po żrących chemikaliach i zużytym sprzęcie RTV oraz AGD. Takie śmieci oddaje się w wyznaczonych sklepach czy aptekach oraz punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak oświetlić przedpokój? Jakie lampy do korytarza wybrać?
/
Jak oświetlić przedpokój? Jakie lampy do korytarza wybrać?
Korytarz to zazwyczaj ciemne pomieszczenie bez okien. Jest to też często najmniejsze pomieszczenie w całym domu.
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojej posesji – poradnik krok po kroku
/
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojej posesji – poradnik krok po kroku
Odkryj, jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojej posesji za pomocą naszego szczegółowego poradnika krok po kroku. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jakie materiały warto rozważyć i jak dostosować ogrodzenie do stylu swojej nieruchomości.
Jak eleganckie dodatki mogą odmienić wygląd twojego stołu – tajemnice perfekcyjnej aranżacji
/
Jak eleganckie dodatki mogą odmienić wygląd twojego stołu – tajemnice perfekcyjnej aranżacji
Odkryj, jak za pomocą eleganckich dodatków można całkowicie odmienić wygląd stołu. Podpowiadamy, jak stworzyć perfekcyjną aranżację, która zachwyci wszystkich gości.